A kórházból való hazaérkezést követően az egyik legnehezebb feladatnak az altatás bizonyult, már persze ha a gyermek nem aludt el etetést követően a karomban. Ha így is volt, a kiságyba való letételkor rendszerint felébredt, és ismét csak szembe kellett néznünk az altatás problémájával. Mára erre a kihívással is lazán tekintek az alábbi praktikákat követve, a kedvenc zenéim kíséretében.
Fontos leszögezni, hogy aludni csak nyugodt gyerek fog. Amit először meg kellett tehát tanulnom, hogyan nyugtassam meg az üvöltő csöppséget. Ehhez viszont fel kellett ismernem, mi okozza a nyugtalanságát.
Éhes
Az éhség jele Ádámnál az, hogy megállás nélkül, szüntelenül üvölt. Ilyenkor természetesen először szoptatni próbálom, aztán ha az kimerül, vagy nem fogadja el a mellett (pl. szopisztrájk a foga miatt), akkor első körben lefejt tejjel kínálom, aztán ha az is elfogyott, és továbbra is hangosan sír, akkor jöhet a tápszer. Végső esetben ez mindig hatott, ezután már könnyen elaludt. (Szerencsére már több mint egy hete nem volt szükség tápszeres kiegészítésre.)
Itt jegyezném meg, hogy Ádám néha annyira felhergelte magát, hogy végül enni sem akart, akármilyen éhes volt. Ilyenkor ölben tartva sétáltam vele, amíg teljesen megnyugodott, és csak ezt követően kínáltam a hamival.
Fáj a hasa
A hasfájás jele, hogy a gyerkőc tekergeti, feszíti a testét és hangosan sír. Ilyenkor Ádámot hasra fektetem és a kis hátát masszírozom - különös tekintettel a derék alatti részekre, ezt Ádám kifejezetten szereti. Nálunk a pocakmasszázs nem működött, pedig esküszöm, kitartóan próbáltam! Ellenben kisebb korában hasznos volt még a Biogaia csepp, viszont az első üveg után többször nem vettem, mert most már próbálom a saját kis pocakjára bízni az emésztés teljes folyamatát külső segítség nélkül. Leszámítva természetesen a hátának masszírozását, ami megnyugtatja és az esetek többségében álomba is ringatja őt – hasfájástól függetlenül!
Fázik / melege van / tele a pelus
Ha fázik (összehúzza magát, hideg a talpa, az orra hegye), melegebb ruhát adok rá.
Ha melege van (forró, nyirkos a tarkója), levetkőztetem.
Ha vélhetően tele a pelus (ezt a legutolsó pelenkázás óta eltelt idő alapján, érzés szerint szoktam ellenőrizni), kicserélem.
Nagy a nyüzsi
Ha túl nagy a nyüzsgés körülötte, akkor elcsendesedünk. Ez az esti altatásnál fontos, mert napközben azon vagyunk, hogy háttérzajban is tudjon aludni, pl. ha beszélgetünk mellette, vagy beszűrődik az utcazaj, esetleg valamilyen baráti összejövetelen, társasági eseményen veszünk részt. Este viszont a nagy, hosszú alvásra készülve muszáj, hogy lehalkítsuk a hangunkat, a filmet vagy sorozatot, ha nézünk, így ha velünk is van a nappaliban, már nyugodtabb, csendesebb környezetben, mint napközben.
Az esti fürdés és etetés után szoktuk a szobájába vinni, ahol már csak egy éjjeli fény világít, és lágy zene szól. A kiságyba fektetve ha eleget evett, már gyorsan elalszik, ha nem, akkor kicsi pihenés után még repetázik, és ezt követően már biztos, hogy hajnalig aludni fog. Ilyenkor már csak rövid ideig tartó zenét állítunk be neki, és az éjjeli fényt is lekapcsoljuk (köszi a tippet, Ági barátnőm! :) )
Nyugizenék
Legyen szó nyugtatásról, vagy altatásról, az alábbi zenék általában segítséget nyújtottak, és nyújtanak a mai napig.
Pablo Arellano kifejezetten gyermekeknek összeállított válogatását, valamint a relaxációt és meditációt segítő zenéit leginkább nappal hallgatjuk (gyakorlatilag egész nap szól valamilyen zene):
A meditációs zenék közül az esti altatásnál ezt és ehhez hasonlókat hallgatunk, nálunk ezek váltak be leginkább:
A Te babádnak mi segít elaludni? Mondd el itt, vagy a Facebook-on kommentben!